Friday, 30 March 2012

LEMBARAN KERJA SAINS TAHUN 2


WONG KOK YONG KRT 3013 - TEACHING YEAR 2 SCIENCE


YEARLY SCHEME OF WORK
SCIENCE YEAR 2
Month
Week
Part
Learning Areas
Learning Objective
Suggested Learning Activities
Learning Outcomes
May
2









3






4
A
Learning About
Living
Things
4.0
Plants
Pupils should learn
4.1 that plants need the right amount of water for healthy growth.





4.2 that flowering plants produce seeds which grow into new plants.
Pupils grow a plant from seeds e.g.beans. Pupils water the plants with different volumes of water.

Pupils observe a plant growing and record the height, number of leaves.


Pupils observe a plant, with fruit, e.g. balsam plant.


Pupils cut open the fruit to look at the seeds.

Pupils plant the seeds to grow a new plant.

Match seeds to plants, e.g. balsam, papaya, rubber, tomato.
Pupils
▪ measure a specific volume of
  water
▪ observe and measure a
  growing plant
▪ record the observations in a
  chart
▪ state that plants need water to
  grow but too much water may   
  kill them
Pupils
▪ recognize that flowering
  Plants produce seeds which
  can grow into new plants.
▪ identify seeds and the plants.








Rancangan Pengajaran Harian
            Tarikh / Hari:   28-03-2012 ( Rabu )                           Masa   :  10:20pg – 10:50pg  
            Kelas   : 2M                                                                             Bil. Pelajar : 15
            M/ Pel  : Sains
            Tajuk   : Tumbesaran tumbuh-tumbuhan

            Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1)    Menyusun peringkat tumbesaran tumbuh-tumbuhan
2)    Menjalankan eksperimen

Pengetahuan Sedia ada :       Murid telah memahami semua benda hidup/manusia
                                                mengalami tumbesaran.
Konsep                            :       Benda hidup
Bahan                              :       Kereta sorong bayi, gambar, kacang hijau, radas, kapas
                                                dan air.
Nilai                                 :       Bekerjasama, berdisiplin, dan cintakan alam sekitar.
Kemahiran                      :       Mengklasifikasi, membanding beza,  memerhati, membuat
                                                hipotesis, membuat inferens dan merumuskan idea.




Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
(2 minit)
Pengenalan

Benda hidup boleh membesar
i. Guru menyediakan sebuah kereta sorong bayi dan tunjukkan kepada kelas.
ii. Guru menyoal berdasarkan kereta sorong bayi. Kemudian minta murid demonstrasi cara menggunakannya.
iii. Guru menerangkan semua benda hidup akan mengalami tumbesaran.
iv. Seterusnya, guru mengemukakan kepada kelas bahawa tajuk yang akan diajar pada hari ini ialah benda hidup akan mengalami tumbesaran.
i. Murid menyambut soalan guru dengan memberi jawapan yang tepat.
ii. Murid menyatakan jawapan dan melakukan cara menggunakan kereta sorong bayi.
iii. Murid mengetahui bahawa semua benda hidup seperti manusia akan membesar di mana mereka merangkak semasa bayi dan dapat berdiri ketika besar.






Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Perkembangan 1
(8 minit)



























Tumbuh-tumbuhan
i. Guru tunjukkan 2 jenis tumbuhan yang berlainan saiz.
ii. Guru memanggil murid untuk membanding bezakan tumbuhan dari segi
       daun
       batang
       akar
       bunga
       ranting
i. Murid memerhatikan kedua-dua jenis tumbuhan.

ii. Murid membanding bezakan tumbuhan.

iii. Murid menyatakan tumbuhan A didapati lebih kecil daripada tumbuhan B. Tumbuhan B mempunyai lebih banyak ranting dan daun, batang tumbuhan lebih tebal. Tetapi, dalam tumbuhan A, batangnya nipis dan tidak berbunga.





Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid









Perkembangan
2
(10 minit)









Proses tumbesaran
Tumbuh-tumbuhan









i. Guru menunjukkan gambar dan menerangkan proses tumbesaran tumbuhan kepada murid.
iv. Murid dapat mempelajari tumbuh-tumbuhan ini  adalah benda hidup dan mengalami tumbesaran.

i. Murid memerhatikan gambar yang guru tunjukkan, sambil menjawab soalan guru.
ii. Murid mendengar dan memahami
tumbesaran tumbuhan adalah berlaku dalam beberapa peringkat.
Dari biji benih    
bercambah      
pucuk     
tumbuhan kecil
tumbuhan besar dengan syarat ada keadaan yang sesuai.










Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
































































2. Kerja kumpulan.
Guru mempamerkan gambar tumbuhan yang berlainan dan minta seramai 5 orang murid dalam setiap kumpulan menyusun proses tumbesaran tumbuhan.
iii. Murid menghitung bilangan daun yang terdapat pada tumbuhan yang mengalami tumbesaran, batang membesar semakin tinggi.
iv. Murid mengetahui bahawa pucuk muda tumbuhan semakin membesar dan menghasilkan bunga seterusnya berbuah.
i. Murid membentuk kumpulan.
ii. Murid dalam kumpulan mengatur gambar berdasarkan proses tumbesaran tumbuhan yang telah berlaku.

Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Perkembangan
3
(8 minit)





















Eksperimen





















i. Guru membimbing murid dalam kumpulan terdiri daripada 5 orang menjalankan eksperimen.

i. Murid mengendalikan eksperimen berpandukan arahan yang diberi.
ii. Ketua kumpulan tampil ke depan untuk mengambil bikar, biji benih, kapas, air, petunjuk masing-masing.
iii. Murid menjalankan eksperimen:
a. Basahkan kapas kemudian, letak ke dalam bikar.
b. Letakkan biji benih pada permukaan kapas.
c. Labelkan bikar.
d. Simpan bikar di belakang makmal selama 2 minggu.

Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid










Penutup
(2 minit)










Rumusan











Lembaran kerja



Nilai murni










i. Guru mengadakan aktiviti pengukuhan.
Guru menunjukkan gambar dan menyoal murid.





i. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
i. Guru menerapkan nilai murni – cinta  alam sekitar.
e. Telitikan perubahan setiap pagi dan renjiskan 3 titis air ke dalam bikar.
f. Bersihkan permukaan meja yang telah dipakai tadi.
i. Murid menjelaskan biji benih akan bercambah jika ada air, udara dan cahaya matahari yang cukup.
ii. Murid menyatakan konsep yang dipelajari tadi.
i. Murid menyiapkan lembaran kerja secara individu.
i. Murid menghayati nilai murni yang dipelajari terhadap benda hidup.




















Refleksi :        Pada keseluruhannya, pengajaran dan pembelajaran ini boleh dikatakan berjaya sebab terdapat interaksi pelbagai hala dan tidak berpusatkan guru semata-mata. Murid akan lebih berpengalaman dan dapat menceritakan riwayat tumbuh-tumbuhan apabila menjalankan ujikaji secara kumpulan